Menu Content/Inhalt
Jesteś w: Portal Nauczyciela i Ucznia
10.07.2014

Oświadczenia już dostępne

Zamieszczamy formularze oświadczeń na rok szkolny 2014/2015. Wypełnione formularze, podpisane przez dyrektora szkoły, prosimy wysłać pocztą, faksem lub mailem na adres wydawnictwa.

Oświadczenia już dostępne
 
30.06.2014

Rzeczpospolita o maturze z fizyki

Dnia 27.06 w dzienniku Rzeczpospolita ukazał się artykuł autorstwa Artura Grabka na temat protestu nauczycieli fizyki w sprawie matury w zakresie rozszerzonym. Autor przedstawił problem bardzo rzetelnie. Przeprowadził rozmowy z wyróżniającymi się nauczycielami fizyki; Anną Gockiewicz z VI LO w Radomiu i Markiem Golką z XIII LO w Szczecinie. Oboje potwierdzili zastrzeżenia zawarte w proteście.
Odpiera je szef CKE dr Marcin Smolik twierdząc, że wyniki tegorocznej matury z fizyki są lepsze niż w ubiegłych latach. Argument jednak nie jest trafny. Zadania maturalne nie były trudne. Dlatego zapewne więcej uczniów uzyskało 50 – 60% punktów, podwyższając średni wynik. Najlepsi, którzy mieli szanse na 90 – 100%, zostali skrzywdzeni i to w ich obronie zaprotestowaliśmy.
Za niewiarygodne uważamy zapewnienia o tym, że arkusz był sprawdzony pod względem czasu koniecznego na rozwiązanie zadań włącznie z wykonaniem i zapisaniem wszystkich rachunków.
Nie przekonują także wyjaśnienia pani Marioli Konopki, wiceszefowej CKE, że tak, jak co roku „proporcja punktów za umiejętności algebraiczne wynosi około 60 – 65%” . Umiejętności algebraiczne to także przekształcanie wzorów i działania na symbolach, których wykonywanie jest oczywiste i konieczne. Nie mogą w sprawdzaniu tych umiejętności przeważać uciążliwe rachunki wykonywane za pomocą kalkulatora.
Co osiągnęliśmy?
Uświadomiliśmy odpowiedzialnym za maturę z fizyki, że muszą przygotowywać arkusze z najwyższą starannością. To my stajemy oko w oko z rozżalonymi uczniami. To na nas spada odpowiedzialność za uzyskiwane przez uczniów wyniki i nie chcemy odpowiadać za cudze winy.

 
26.06.2014

Protest

Do protestu w sprawie matury z fizyki w zakresie rozszerzonym dołączył się Oddział Krakowski Polskiego Towarzystwa Fizycznego i czasopismo dla nauczycieli fizyki „Foton”. Protest został wysłany do CKE, MEN oraz redakcji „Rzeczpospolitej”, „Polityki” i „Gazety Wyborczej”. O skutkach będziemy informować na stronach OK PTF, „Fotonu” i ZamKoru.

 
25.06.2014

Co nowego w EduVis

W sklepie EduVis pojawił się Zestaw nr 140. Uczniowski zestaw „EduVis El-Go SOLAR” do doświadczeń z fotowoltaicznym źródłem prądu. Zestaw pozwala na praktyczne wprowadzenie do tematyki energetyki fotowoltaicznej. Zachęcamy także do śledzenia nowości sklepu. Wszystkie produkty zostały bowiem skrupulatnie dobrane pod kątem ich najwyższej wartości merytorycznej przez naszych specjalistów.

 
24.06.2014

Nowe rozwiązania zadań ze zbiorów ZamKoru

W Portalu Nauczyciela (szkoła ponadgimnazjalna) w zakładce Rozwiązania zadań ze zbiorów wydawanych przez ZamKor zamieściliśmy rozwiązanie zadania 10.36 z drugiej części zbioru zadań „Z fizyką w przyszłość” oraz rozwiązania zadań 3.9, 3.14* dotyczących pracy i mocy z pierwszej części zbioru. (Materiał jest dostępny wyłącznie po zalogowaniu się do Portalu Nauczyciela).

 
Strony:    poprzednie 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | następne

 

Zobacz więcej

 
Aktualności
 
Fizyka w ZamKorze